Euphoria is a Fingering Weight 100% merino wool yarn.
100% Merino wool for 100% creativity
| Composition | 100% Superwash Merino Wool |
| Weight and meterage | 100 g / 700 m Fingering Weight |
| Tension | 10 X 10 cm 36 stitches 38 rows |
| Needle size | 1.7 mm - 3.0 mm |
| Yarn | |
| Colour | Cream |
| Composition | 100% Merino Wool (Super Wash) |
| Yarn Weight | Fingering Weight |
| Ball Weight | 100 g |
| Yarn Meterage | 700 m |
| Needle Size | 1.7 mm - 3.0 mm |
| Tension | 10 x 10 cm 36 Stitches 38 Rows |
Related Products
Inspire
Inspire is a chunky 100% merino wool yarn. It is wonderfully bulky which makes it perfect for quick, cosy projects.100% Merino wool for 100% creativityComposition100% Merino WoolWeight and meterage100 g/87.5 m Super ChunkyTension10 X 10 cm10 stitches15 rowsNeedle size10 mm..
R125.00
Desire
Desire is a luxurious silky yarn. It is a beautiful blend of kid mohair, merino wool and mulberry silk.Tantalizing to touch & a provocative blend of natural indulgenceComposition45% Merino Wool45% Kid mohair10% Mulberry SilkWeight and meterage100 g/150 m AranTension10 X 10 cm18 stitches23 rowsNeedle size6 mm..
R144.00
Enchanted
Enchanted is a double knit yarn made from a wonderful blend of kid mohair, merino wool and superfine AlpacaA caressing blend of the finest Merino, Kid Mohair & Superfine AlpacaComposition60% Merino Wool20% Kid mohair20% Superfine AlpacaWeight and meterage100 g/210 m Double KnitTension10 X 10 cm22 stitches30 rowsNeedle size3.25 - 4.5 mm..
R139.00
Tags: Euphoria, yarn, Express Yourself, African Expressions, Fingering Weight, Cream, CMS819, Natural, Merino



