Freedom yarn has a naturally woolen texture and is in line with the latest fashion trends. It is blended and worsted for the ultimate knitting experience.
| Yarn | |
| Colour | Blue |
| Composition | 75% Wool (Super Wash) 25% Acrylic |
| Yarn Weight | Double Knit |
| Ply of Yarn | 8 Ply |
| Ball Weight | 50 g |
| Yarn Meterage | 100 m |
| Needle Size | 4 - 4.5 mm |
| Tension | 10 x 10 cm 22 stitches 30 rows |
| Count | 4/8 nm |
Tags: Freedom, Yarn, African Expressions, 5122, Wool, Acrylic, Turquoise, Blue, Double knit

