Delicately spun for lightweight luxury and a silky soft touch
| Yarn | |
| Colour | Khaki Multi-colour |
| Composition | 15% Kid Mohair 15% Mulberry Silk 50% Merino Wool 20% Polyamide |
| Yarn Weight | Sock Weight |
| Ply of Yarn | 3 Ply |
| Ball Weight | 50 g |
| Yarn Meterage | 200 m |
| Needle Size | 2.5 - 3 mm |
| Tension | 10 x 10 cm 32 stitches 42 rows |
| Count | 4/16 nm |
Soul, Multi-colour - Khaki (7043M)
- Brand: African Expressions
- Product Code: CMS646 - 7043M
- Availability: In Stock
-
R77.00
Tags: African Expressions, Yarn, Soul, Sock Weight, Sock, Mohair, Silk, Mulberry, Merino, Polyamide, Multi-colour, Khaki, 7043M

