The hand painted range from African Expressions is my personal favorite.
I just love the way the colours are blended together.
Delicately spun for lightweight luxury and a silky soft touch
Unlike the other yarns in this range, hand painted soul are sold in 100 g, 400 m hanks.
| Yarn | |
| Colour | Hand painted. A blend of red, purple and yellow |
| Composition | 15% Kid Mohair 15% Mulberry Silk 50% Merino Wool 20% Polyamide |
| Yarn Weight | Sock Weight |
| Ply of Yarn | 3 Ply |
| Ball Weight | 100g |
| Yarn Meterage | 400 m |
| Needle Size | 2.5 - 3 mm |
| Tension | 10 x 10 cm 32 stitches 42 rows |
| Count | 4/16 nm |
Soul (Hand Painted) - Red, Purple and Yellow (7263H)
- Brand: African Expressions
- Product Code: CMS646 - 7263H
- Availability: In Stock
-
R177.00
Tags: African Expressions, Yarn, Soul, Sock Weight, Sock, Hand painted, Mohair, Silk, Mulberry, Merino, Polyamide, Red, Purple, Yellow, 7263H

