Joy is a yarn perfect for the beginner. The colours are bright and cheerful, just right for fun cardigans and children's jerseys. The perfect combination of delicate wool, luxurious Mohair and bright Acrylic
| Yarn | |
| Colour | Dark Grey |
| Composition | 15% Kid mohair 40% Wool (Super Wash) 45% Acrylic |
| Yarn Weight | Double Knit |
| Ply of Yarn | 8 Ply |
| Ball Weight | 50 g |
| Yarn Meterage | 100 m |
| Needle Size | 3.25 - 4.5 mm |
| Tension | 10 x 10 cm 22 stitches 30 rows |
Joy - Dark grey
- Brand: African Expressions
- Product Code: CMS603 - 1062
- Availability: In Stock
-
R53.00
Tags: African Expressions, Yarn, Joy, Double knit, Mohair, Wool, Acrylic, Dark, Grey, 1062
