Charmed is a Sport Weight 100% merino wool yarn.
100% Merino wool for 100% creativity
| Composition | 100% Superwash Merino Wool |
| Weight and meterage | 100 g / 350 m Sport Weight |
| Tension | 10 X 10 cm 29 stitches 38 rows |
| Needle size | 2.7 mm - 3.5 mm |
| Yarn | |
| Colour | Cream |
| Composition | 100% Merino Wool (Super Wash) |
| Yarn Weight | Sport Weight |
| Ball Weight | 100 g |
| Yarn Meterage | 350 m |
| Needle Size | 2.7 mm - 3.5 mm |
| Tension | 10 x 10 cm 29 Stitches 38 Rows |
Related Products
Inspire
Inspire is a chunky 100% merino wool yarn. It is wonderfully bulky which makes it perfect for quick, cosy projects.100% Merino wool for 100% creativityComposition100% Merino WoolWeight and meterage100 g/87.5 m Super ChunkyTension10 X 10 cm10 stitches15 rowsNeedle size10 mm..
R125.00
Desire
Desire is a luxurious silky yarn. It is a beautiful blend of kid mohair, merino wool and mulberry silk.Tantalizing to touch & a provocative blend of natural indulgenceComposition45% Merino Wool45% Kid mohair10% Mulberry SilkWeight and meterage100 g/150 m AranTension10 X 10 cm18 stitches23 rowsNeedle size6 mm..
R144.00
Enchanted
Enchanted is a double knit yarn made from a wonderful blend of kid mohair, merino wool and superfine AlpacaA caressing blend of the finest Merino, Kid Mohair & Superfine AlpacaComposition60% Merino Wool20% Kid mohair20% Superfine AlpacaWeight and meterage100 g/210 m Double KnitTension10 X 10 cm22 stitches30 rowsNeedle size3.25 - 4.5 mm..
R139.00
Tags: Charmed, yarn, Express Yourself, African Expressions, Sport Weight, Cream, CMS820, Natural, Merino



