A classic yarn made from 100% fine merino wool, with colours blended harmoniously.
Elegant and soft.
| Yarn | |
| Colour | Amethyst |
| Composition | 100% Merino (Super wash) |
| Yarn Weight | Chunky |
| Ply of Yarn | 10 Ply |
| Ball Weight | 50 g |
| Yarn Meterage | 87 m |
| Needle Size | 4.5 - 5.5 mm |
| Tension | 10 x 10 cm 18 stitches 23 rows |
Harmony - Amethyst (2110)
- Brand: African Expressions
- Product Code: CMS645 - 2110
- Availability: In Stock
-
R64.00
Tags: Harmony, Yarn, African expressions, Purple, Merino, 2110, Wool, Aran, Amethyst

