A classic yarn made from 100% fine merino wool, with colours blended harmoniously.
Elegant and soft.
| Yarn | |
| Colour | Blushing Peach |
| Composition | 100% Merino (Super wash) |
| Yarn Weight | Chunky |
| Ply of Yarn | 10 Ply |
| Ball Weight | 50 g |
| Yarn Meterage | 87 m |
| Needle Size | 4.5 - 5.5 mm |
| Tension | 10 x 10 cm 18 stitches 23 rows |
Harmony - Blushing Peach (2651)
- Brand: African Expressions
- Product Code: CMS645 - 2651
- Availability: In Stock
-
R64.00
Tags: Harmony, yarn, african expressions, Aran, Merino, Wool, Blushing, Peach, Pink, 2651
