Traditionally brushed mohair with colours to compliment our South African Woman.
| Yarn | |
| Colour | Dark Pink |
| Composition | 78% Mohair 13% wool (Super Wash) 9% Nylon |
| Yarn Weight | Brushed Yarn |
| Ply of Yarn | 10 Ply |
| Ball Weight | 50 g |
| Yarn Meterage | 100 m |
| Needle Size | 5.5 - 6 mm |
| Tension | 10 x 10 cm 15 stitches 21 rows |
| Count | 1/2nm |
Love - Dark Pink
- Brand: African Expressions
- Product Code: CMS643 - 3109
- Availability: In Stock
-
R81.00
Tags: African Expressions, Yarn, Love, Mohair, Wool, Nylon, Dark Pink, 3109

